O Fundacji
Życie zaczyna się tam, gdzie kończy lęk. Dążymy do tego, żeby nasi podopieczni żyli odważnie, odpowiedzialnie, z entuzjazmem i energią, pomagamy im rozwijać skrzydła i uzbrajamy w kompetencje, które wierzymy, że będą ważne w dynamicznie zmieniającym się świecie.
Fundacja Projekt Mokotów powstała w 2015 roku jako inicjatywa znajomych. Od początku poświęcamy swój czas i środki, wierząc że to inwestycja w lepszą przyszłość, nie tylko naszych podopiecznych, ale również praca nad lepszym, bardziej świadomym i dojrzałym społeczeństwem.
Naszym głównym programem jest SkillUp - Sztafeta Kompetencji. W ramach tej inicjatywy rozwijamy wśród młodzieży w wieku 13-16 lat kluczowe do osiągnięcia sukcesy kompetencje przyszłości. Więcej informacji o programie (zasady, metodologia, doświadczenia) można znaleźć TU.
Osoby zaangażowane w prace fundacji to ludzie mieszkający głównie w Warszawie, wywodzący się z sektora finansowego, FMCG, kancelarii prawniczych lub przedsiębiorcy. Cechą wspólną jest wielka energia do działania i doświadczenia życiowe, którymi chcą się dzielić.
Zespół Fundacji
Agnieszka Zielińska
Prezydent Fundacji
Agnieszka jest pomysłodawcą Projektu Mokotów i głównym sprawcą zamieszania. Pochodzi ze Słupska a od 20 lat mieszka w ukochanej Warszawie. Pracuje jako partner w doradztwie finansowym przy transakcjach fuzji i przejęć. Dużo wymaga od siebie i innych. Od zawsze kocha teatr, książki i ruch. Fascynują ją nowe technologie. Jest wyznawczynią randyzmu i transhumanizmu. Mało śpi, bo zawsze ma dużo do zrobienia. Jest szczęśliwa, bo spotkała w swoim życiu wielu niesamowitych ludzi. Nie je mięsa. Marzy o zobaczeniu Ziemi z kosmosu.
„Osiągnięcie jest najwyższym dążeniem moralnym człowieka.” / Ayn Rand
Tomasz Jacygrad
Członek Zarządu Fundacji
Do Projektu dołączył poprzez Agnieszkę, z którą zna się od prawie 10 lat. Doświadczenie zbierał pracując w sektorze finansowym, obecnie rozwija biznes rodzinny. Rodowity Warszawiak – nie wyprowadziłby się za granicę, chociaż lubi podróżować. W wolnych chwilach pracuje nas sobą – sportowo (bieganie, treningi funkcjonalne) oraz duchowo (saksofon). Szczęśliwie zakochany w swojej żonie Gosi i otoczony niezastąpionymi ludźmi – przyjaciółmi i znajomymi.
“Jeśli nie możesz latać - biegnij. Jeśli nie możesz biec - idź. Jeśli nie możesz iść - czołgaj się. Ale cokolwiek robisz, musisz posuwać się naprzód.” / Martin Luther King Jr.
Kasia Wawrzyniak
Członek Zarządu Fundacji
Zainspirowana i wciągnięta do projektu przez Agnieszkę. Pochodzi z Ciechanowa, ale od ponad 10 lat mieszka w Warszawie. Na co dzień wspiera spółki w procesach fuzji i przejęć w zakresie analiz finansowych. Marzy o przeprowadzce do Paryża albo spędzeniem tam jak największej ilości czasu. Jest frankofilką – uczy się od lat (z przerwami) języka francuskiego. Od niedawna została entuzjastką tenisa ziemnego, którego podstawy z uporem próbuje opanować.
Jest szczęśliwa, że ma w swoim otoczeniu wspaniałą rodzinę i przyjaciół oraz że ma okazję podzielić się choć odrobiną dobra jakie spotkało ją w życiu.
"Destiny is not a matter of chance; it is a matter of choice. It is not a thing to be waited for, it is a thing to be achieved." / William Jennings Bryan
Małgorzata Jacygrad
Członek Zarządu Fundacji
Dołączyła do projektu zainspirowana pomysłem Agnieszki. Pochodzi z Białegostoku, studiowała i mieszka w Warszawie. Prywatnie jest żoną Tomka. Pracuje w sektorze finansowym jako kierownik projektów. Praktykuje jogę, zwolenniczka zdrowego trybu życia, żyje według zasady „jesteś tym, co jesz”. Uwielbia planować i realizować dalekie podróże. Szczęście daje jej przebywanie wśród bliskich jej osób.
„Podejmij ryzyko. Jeśli wygrasz - będziesz szczęśliwy. Jeśli przegrasz - będziesz mądrzejszy.”
Natalia Wardejn
Członek Zarządu Fundacji
Kocha ludzi, a w szczególności otwarte i śmiałe do działania osoby, które inspirują ją w życiu oraz do działania w Projekcie. Docenia bezinteresowność działań i lojalność. Prywatnie jest żoną Maćka i opiekunką ukochanego psa - Ajsa, który powstrzymał ją przed wyjazdem z Polski na dłużej. Natalka jest Analitykiem w dziale Strategii i Rozwoju w jednej z dużych spółek giełdowych, a jej codziennie życie wzbogacają podróże - bliskie i dalekie, ale zawsze z Maćkiem oraz sport, w każdej postaci. Jej największym marzeniem jest posiadać dużą rodzinę i bawialnię dla psów.
„Nikt nie rodzi się nienawidząc innej osoby za kolor jego skóry, pochodzenie lub religię. Ludzie są uczeni jak nienawidzić. Ale jeśli potrafią nauczyć się nienawiści, potrafią też nauczyć się miłości, ponieważ miłość jest bardziej naturalna dla ludzkiego serca” / Nelson Mandela
Mateusz Chołaściński
Członek Zarządu Fundacji
Mistrz amatorskiego gotowania, człowiek miliona pomysłów na biznes, od rolnictwa ekologicznego po projektowanie mebli (większości nie zrealizował). Naukowiec w sposobie myślenia, mówienia i działania. Obecnie analityk biznesowy specjalizujący się w strategiach cenowych.
W wolnej chwili szuka inspiracji muzycznych, komponuje (koncerty tylko dla najbliższych), śpiewa i tańczy.
W Projekcie Mokotów od pierwszego spotkania organizacyjnego.
Magdalena Groszkowska
Członek Fundacji
Jest radcą prawnym i lubi myśleć, że to zawód, który zobowiązuje. Po pierwsze do stałego kształcenia się i poszerzania swoich horyzontów, po drugie do wrażliwości i aktywności społecznej.
Udział w Projekcie Mokotów to dla niej spełnienie społecznikowskich marzeń. Energia dzieciaków w połączeniu z radością pracy dla wspólnego celu składają się na jeden z lepszych smaków życia.
Wewnętrzny radar ma nastawiony od zawsze na estetyczne, psychologiczne i duchowe aspekty rzeczywistości. Patrzy na świat jako na integralną całość, której ludzie są częścią; związani ze sobą i z całym światem siecią wzajemnych zależności, przyczyn i skutków, na najgłębszym poziomie stanowią jedność.
Maciej Wardejn
Członek Fundacji
Do projektu dołączył zainspirowany przez swoją żonę Natalię, która została zainspirowana przez Agnieszkę. Pochodzi z Poznania, a od początku studiów mieszka w Warszawie. Skończył studia ekonomiczne w Szkole Głównej Handlowej i od 5 lat pracuje jako analityk inwestycyjny w biurze maklerskim. W wolnych chwilach uwielbia uprawiać wszelkie sporty, takie jak bieganie, rower, joga, golf, snowboard. Specjalista i pasjonat lotnictwa pasażerskiego. Większość wolnego czasu spędza na podróżach.
„Świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czytają tylko jedną stronę.” / św. Augustyn
Magda Paciejewska
Członek Fundacji
Projektowi Mokotów kibicuje od początku jego istnienia, ale wreszcie znalazła przestrzeń życiową, aby móc aktywnie zaangażować się w działalność fundacji. Z wykształcenia finansistka, na co dzień zarządza średniej wielkości centrum operacyjnym w ramach amerykańskiej korporacji z branży ubezpieczeniowej. W wolnych chwilach pasjonuje się literaturą faktu oraz filmami dokumentalnymi, można ją więc spotkać w kinach studyjnych lub spotkaniach autorskich. W trosce o środowisko naturalne i z uwagi na postępującą jego degradację, od niedawna we własnym życiu (a przy tym dzielnie indoktrynując otoczenie) porzuciła jedzenie mięsa oraz wdraża filozofię zero waste.
„Karma wraca.”
Anita Bielańska
Członek Fundacji
Do przyłączenia się do fundacji zainspirowała ją Agnieszka. Pracuje jako dyrektor w dziale doradztwa strategicznego w jednej z firm doradczych w Warszawie. Pochodzi z Ostrowca Świętokrzyskiego i mimo, że od ponad 15 lat mieszka w Warszawie pozostała lokalną patriotką. Chce podzielić się dobrem i wsparciem, którego sama doświadczyła na swojej drodze. Odpoczywa podróżując, konsekwentnie odwiedza kierunki ze swojej listy „must see”. Obecnie marzy o podróży do Japonii. Wielbicielka muzyki i seriali kryminalnych. Uwielbia jeździć na nartach. Żona Wojtka, który wspiera ją w realizacji celów i ambicji. Rodzina i przyjaciele są dla niej najważniejszą motywacją do działania i ostoją w trudnych chwilach.
„Jeśli coś jest łatwe, to znaczy że niczego Cię nie nauczy”
Aleksandra Żmudzińska
Członek Fundacji
Pochodzi ze Starachowic, a do dołączenia do Projektu zachęciła ją siostra Aga P. Zawodowo, z wykształcenia psycholog, pracuje z pacjentami w Szpitalu Psychiatrycznym, prowadząc psychoterapię indywidualną i grupową. Najchętniej spędzałaby czas podróżując i jak najczęściej odwiedzając swój ukochany Paryż. Lubi poznawać kuchnie świata, a relaksuje się piekąc ciasta. Ciągle szuka motywacji i czasu na zajęcie się sportem, kiedy się udaje najchętniej gra w tenisa. Najczęściej jednak spędza czas na kanapie ze swoim ukochanym psem, czytając książki lub oglądając filmy. Zna na pamięć wszystkie części Harrego Pottera i wszystkie odcinki Przyjaciół
W pracy jak i w życiu codziennym ceni rozmowę z ludźmi, dlatego najbardziej identyfikuje się z cytatem:
„Największe osiągnięcia ludzkości tworzone są w rozmowie, a jej największe niepowodzenia są skutkiem braku rozmowy. (...) Wszystko, co musimy zrobić, to upewnić się, że wciąż rozmawiamy”- Stephen Hawking
Rada Fundacji
Jola Krawczykiewicz
Członek Rady Fundacji
Dyrektorka Słupskiego Ośrodka Kultury. Wcześniej aktorka i instruktorka wiodąca Teatru RONDO. Ponadto Komisarz Centralnych Spotkań Laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, pomysłodawczyni i komisarz Festiwalu Monodramów "Sam na scenie", Ogólnopolskiego Konkursu Interpretacji Dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza "Witkacy pod strzechy", Prezeska Oddziału Okręgowego Towarzystwa Kultury Teatralnej, sekretarz Zarządu Głównego TKT. Entuzjastka dialogu międzykulturowego – organizatorka Spotkań z Kulturą Białorusi, Rosji, Indonezji, Tatarów, Żydów i Romów. Laureatka licznych nagród (m.in. Nagroda I stopnia Ministra Kultury w Konkursie „Bliżej teatru”, Dyplom honorowy Ministra Kultury za zasługi w upowszechnianiu kultury teatralnej, Nagroda specjalna Marszałka Województwa Pomorskiego, Srebrny Medal Prezydenta RP za długoletnią służbę i Dyplom od dzieci za to, że jest fajna).
Dobry duch słupskiej kultury w wielu wymiarach: teatralnym, plastycznym, muzycznym i dialogu międzykulturowego. Instruktor, opiekun i mentor kolejnych już pokoleń młodzieży.
Marcin Bortkiewicz
Członek Rady Fundacji
Reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta i dramaturg, aktor. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Jego krótkometrażowy film został znakomicie przyjęty przez międzynarodową publiczność na festiwalu w Cannes. Na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni jego debiut długometrażowy „Noc Walpurgi” został laureatem nagrody Złotego Klakiera dla najdłużej oklaskiwanego filmu oraz Nagrody Jury Młodych dla najlepszego filmu w konkursie głównym.
Prywatnie szczęśliwy mąż i tata czwórki dzieci.
Klaudiusz Dyjas
Członek Rady Fundacji
Rodowity Słupszczanin. Od zawsze zaangażowany na polu działalności społecznej. Pedagog, pracownik socjalny, streetworker pracujący z osobami bezdomnymi. Współtwórca projektu „PIERWSZY KONTAKT” skierowanego do osób bezdomnych przebywających w miejscach niemieszkalnych na terenie miasta Słupska. Pierwszy Dyrektor Placówek Socjalizacyjnych MÓJ DOM – MOJA PRZYSZŁOŚĆ w Słupsku, którymi kierował przez 5 lat. Obecnie od ponad dwóch lat Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Słupsku. Zawsze pracował z ludźmi i dla ludzi.
Laureat plebiscytu na najpopularniejszego człowieka powiatu słupskiego Homo Popularis Internautus 2003 oraz Homo Popularis 2004 roku.
Szczęśliwy tata i biegacz.
Grażyna Auguścik
Członek Rady Fundacji
Wokalistka, aranżer, kompozytor, producent i lider własnego zespołu. Przez amerykańskich krytyków zgodnie uznana za jedną z najciekawszych postaci na światowej scenie jazzowej. Po ukończeniu studiów w Polsce i nagraniu swojej pierwszej płyty ”Sunrise Sunset” w 1988 roku trafiła do słynnej amerykańskiej uczelni Berklee College of Music w Bostonie. Od 1994 roku mieszka w Chicago, gdzie koncertuje, nagrywa własne płyty, bierze udział w wielu jazzowych i undergroudowych projektach nagraniowych innych artystów, prowadząc równocześnie własną wytwórnię płytową. Nagrała, wyprodukowała i wydała do tej pory 18 płyt solowych, w ponad 20 wzięła udział jako gość, a kolejne to remixy z jej głosem. Współpracuje z muzykami, których dobrze zna i ceni m.in. John Medeski, Michael i Randy Brecker, Jim Hall, Michał Urbaniak, Leni Stern, Urszula Dudziak. Jej album ”Fragile” znalazł się na prestiżowym TOP 20 JAZZ ALBUMS roku 2000. Jej zainteresowania sięgają również do londyńskiej ”underground music”, gdzie uznawana jest za zjawisko samo w sobie. Równolegle do kariery wokalnej realizuje również karierę niezależnego producenta między innymi współpracując przy dwóch ostatnich płytach Patrycji Barber dla wytwórni Blue Note. Każda z jej płyt jest wydarzeniem artystycznym. Jej udział w festiwalach na całym świecie, takich jak: Chicago Jazz Festival, Chicago World Music Festiwal, Concord Jazz Festival oraz Elite Jazz Festival i wielu innych, stawiają ją w gronie najlepszych wokalistek jazzowych.
W roku 2011 otrzymała tytuł Wybitnej Polki w USA przyznany przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska, oraz Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia.